Suprasti, kaip veikia ir kodėl keičiasi valiutu kursai, labai svarbu kiekvienam verslo atstovui, investuotojams, valiutos prekeiviams ir, žinoma, keliautojams. Taigi, kas iš tikrųjų paveikia valiutų kursų svyravimą?
Pasiūla ir paklausa
Skirtingų šalių valiutos gali būti perkamos ir parduodamos lygiai taip pat kaip ir akcijos, obligacijos ir kiti finansiniai instrumentai. Todėl puikiai suprantama, kad to, ką galime įsigyti ir parduoti, kaina visuomet yra įtakojama pasiūlos ir paklausos. Nors tai vienas iš bazinių ekonomikos principų, pastarasis veiksnys gali būti pradinis taškas, padedantis suprasti valiutų kursų pokyčius.
Politinė situacija
Valiutą į rinką išleidžia konkrečių šalių valdžia. Tam, kad valiuta išsaugotų savo vertę (arba apskritai galėtų egzistuoti), valdžia ir pati valstybė turi būti labai stipri. Šalys, kurių politinė situacija yra labai nestabili (dėl revoliucijų, karo ir kitų neigiamų veiksnių), įprastai turi kur kas silpnesnę valiutą. Valiutų prekeiviai nenori rizikuoti prarasdami savo investicijas, todėl savo lėšas investuoja į kitas šalis. Kai nėra didelės paklausos – valiutų kursai krenta.
Ekonominis stabilumas
Ekonominis šalies nestabilumas yra toks pats svarbus veiksnys kaip ir jau minėta politinė situacija. Jei šalies ekonomika yra stabili ir stipri, tuomet ir valiutų kursai yra stabilūs bei turi didelį potencialą augti. Priešingu atveju pastebima atvirkštinė situacija.
Infliacija
Mažas infliacijos lygis padidina valiutų vertę, o tuo tarpu didelė infliacija įtakoja valiutų kursų mažėjimą. Jei konkreti prekė šiandien kainuoja 2 eurus, tačiau yra 2 proc. infliacijos lygis, tuomet ta pati prekė po vienerių metų gali kainuoti 2,02 eurus – tai yra elementarus infliacijos pavyzdys. Jei infliacija nedidelė, tai yra gerai, nes tai akivaizdžiai parodo, kad šalies ekonomika auga, tačiau didžiulis infliacijos lygis parodo šalies viduje vykstančius neigiamus procesus.
Prekybos rodikliai
Šalies eksporto ir importo rodikliai yra labai svarbūs valiutos kurso pokyčiams. Jei šalis daugiau importuoja nei eksportuoja – fiksuojamas prekybos balanso deficitas. Jei daugiau eksportuojama, tuomet ir valiutos kursas analogiškai kyla.
Skolos
Valstybės skolos taip pat turi didelės įtakos valiutų kursams. Taip yra todėl, kad įprastai didelė skola įtakoja didesnę infliaciją.
Nedarbo lygis
Didelis nedaro lygis šalyje įtakoja bene kiekvieną valstybės sritį – tai neigiamai paveikia ekonominius šalies rodiklius ir taip pat mažina valiutos kursą.
Žinoma, tai vos keli valiutų kursų pokyčiams svarbūs veiksniai, tačiau jie yra neatsiejami nuo kiekvienos valstybės.