Jeigu save laikote finansiškai atsakingais ir mėgstate planuoti bei skaičiuoti išlaidas taip, kad išleisti reikėtų kuo mažiau – mes paruošėme straipsnį kaip tik jums. Jame atskleisime kai kuriuos dalykus bei pasidalinsime galbūt jau žinoma informacija, kuri, jei jau nebus nauja, tai tikrai padės prisiminti esminius taupymo bei finansinio atsakingumo principus. Šį kartą tema – būstas bei kaip sutaupyti jame gyvenant, jį įrengiant ar perkant. Pradėkime.
Tinkamai prižiūrėkite buitinę techniką, nes „skūpas“ moka du kartus
Galbūt vertėtų pabrėžti, kad tinkamai prižiūrėti reikėtų ne tik buitinę techniką, bet ir visą būstą, kuriame gyvenate ar į kurį ruošiate keltis. Nenorite prižiūrėti? Galite iškart apsilankyti internete ir pažiūrėti kokios yra gero šaldytuvo, indaplovės ar skalbimo mašinos kainos. Tai nėra pigūs pirkiniai, tai – delikati technika, kuriai reikia tam tikro dėmesio. Nieko siaubingai beprotiško daryti nebūtina, pakanka būti atidžiais savininkai bei sąžiningais prieš save.
Taip pat rekomenduojame vengti DIY remonto bei nebandyti visko daryti patiems. Pasitikėkite profesionalais. Jeigu yra galimybė užsisakyti užnešimo paslaugą į ketvirtą ar penktą aukštą – rinkitės arba bent apsvarstykite ją. Tas pats galioja pratęstai garantijai ar priežiūros priemonėms. Nenumokite į tai ranka ir įvertinkite atsakingai.
Įvertinkite ateities perspektyvas
Prieš pirkdami būstą, jį nuomodami arba jame gyvendami – visada turite įvertinti ateities perspektyvas. Jeigu nuolat vargstate penkiaaukštyje, kuriame nėra lifto ir tenka nuolat lipti į ketvirtą ar penktą aukštą – pagalvokite apie tai, kas bus po dešimties metų ar dar ilgesnio laiko. Juk garbiame amžiuje sunku tai daryti nuolatos, o ir sveikatai tokia bereikalinga apkrova kenkia.
Taip pat įvertinkite rajono būklę, jo pokyčius bei numatomą situaciją po tam tikro laiko. Galbūt dabar pats laikas parduoti būstą, nes čia kainos labai išpūstos? Na, o galbūt reikia laukti vėlesnio meto.
Galiausiai apžiūrėkite buitį ir pažiūrėkite ar greitu metu būstas nepradės reikalauti kapitalinio remonto ar daugybės daiktų keitimo.
Pirkinius skirstykite į būtinus ir norimus
Atidžiai į namų finansus žiūrintys žmonės, dažniausiai juos skirsto į dvi dalis – norus ir būtinąsias reikmes. Patarėjai bei finansų ekspertai pataria paimti savo praėjusio mėnesio banko išrašą ir suskaičiuoti išlaidas grynais pinigais, už kurias pirkote ne tai, ko reikia, o tai – ko norėjote. Pamatysite – nustebsite. Tie patys ekspertai rekomenduoja tokią pat sumą, kokią skyrėte „noriu“ išlaidoms, atidėti taupymui.
Sumažinę pirkimą dėl „noriu“ ir bent kuriam laikui apriboję savo pirkimą – galite sutaupyti nemenkus pinigus, kurie padės įsigyti tikrai reikalingus daiktus ar pasiekti rimtą finansinį tikslą. Na, o vėliau vėl galėsite kiek labiau atsipalaiduoti.
Įvertinote pirkimo išsimokėtinai naudą?
Mes suprantame, kad labai nemažai daliai žmonių – ne tik mažesnių prekių pirkimas išsimokėtinai, bet ir automobilio lizingas, o juo labiau būsto paskola atrodo kaip itin siaubingas, virš galvos kabantis kryžius – našta.
Tačiau ar į tai žiūrite objektyviai? Ar įvertinate realią finansinę naštą, kurią keltų paskola bei lizingas? Galbūt tikrai galite sau leisti pagerinti gyvenimo kokybę, tačiau trukdo ne lėšų stygius, o baimė? Klausimų kyla tikrai daug, bet atsakyti į juos nėra taip sunku. Jeigu neturite kitų finansinių įsipareigojimų, mėnesinę įmoką, kuri mažesnė nei 20 proc. jūsų pajamų į rankas – pavešite be problemų.
Dėl to tikrai verta pasvarstyti apie tai ar nevertėtų atnaujinti savo buitinės technikos, remontuoti būsto ar galbūt net persikelti į naują vietą gyventi?