Automobilinis patriotizmas

pagal | 2016/11/22

AutomobilisAr teko kada susimąstyti, ką ir kodėl vairuoja įvairios pasaulio tautos? Ar renkantis automobilio modelį bei gamintoją reikšmę turi kainą, o gal kokybė, o gal visai kiti dalykai? Statistika šioje vietoje labai iškalbinga – tose šalyse, kur yra ir koks nors automobilių gamintojas, savos mašinos ir bus populiariausios. VW Vokietijoje, Fiat Italijoje, Toyota Japonijoje, Škoda Čekijoje, Renault Prancūzijoje. Išimčių reiktų gan atidžiai paieškoti. Ir įdomu kodėl – jei Lietuvoje peikiami vakarų Europos gamintojų automobiliai kaip nekokybiški, nepatikimi ir reikalaujantys daug resursų remontams bei priežiūrai, kodėl jie populiarūs tėvyne, kur eilinis prancūzas ar italas galėtų sau leisti įpirkti ir kur kas brangesnę bei patikimesnę Toyota ar Lexus modelį? Negi tikrai pasirinkimą lemia patriotizmas? Visai gali būti.

Tiksliau taip ir yra. Įrodyti, jog prancūzas, per mėnesį uždirbantis maždaug tiek, kiek Lietuvoje kainuoja dažniausias gatvėje sutinkamas automobilis, labai taupytų ir rinktųsi jo šalyje gaminamą modelį būtų sunku. Juolab, jei tikėti mūsiškių mitais, jų Renault bus amžinai gendantis, neužsivedantis, nesaugus, nepatogus ir dar net negražus. Tad negi kaina gali taip stipriai paveikti rinką? O juk daugiau negu pusę Prancūzijoje važinėjančių automobilių yra būtent pagaminti šioje šalyje. Dauguma kitų pasaulio šalių – ne išimtis. Galime drąsiai daryti prielaidą, jog žmonės mėgsta ir remia savus gamintojus, dažnai pamiršdami apie koncernų ar bent kontrolinių akcijų paketų pardavimus kitoms kompanijoms.

Šiek tiek įdomesnių dalykų galime pastebėti pasidairę po tas šalis, kur automobilių gamintojų tiesiog nėra. Tada reikia rinktis ką nors iš užsienio. Čia jau suveikia kur kas daugiau kriterijų, dažnai racionalesnių, paremtų tikru automobilių patikimumu ir įvertinta to kaina. Nors dažnai galime matyti, jog šalies gyventojai mėgsta pas kaimynes gaminamus automobilius. Turbūt aišku kodėl – šalia esanti didelė ypač naudotų automobilių rinka leidžia įsigyti transporto priemonę ženkliai pigiau. Štai kodėl Lenkijoje ar Lietuvoje vyrauja vokiški automobiliai o ne kokia nors Toyota. Kita vertus, Toyota modeliai vyrauja Estijoje. Kodėl? Gal amžinas estų pragmatiškumas, noras turėti gerą daiktą, nors ir šiek tiek brangiau? Gal ir taip. Štai net ir turtinga Austrija mielai renkasi kaimynų vokiečių gaminamus automobilius. Tuo tarpu tolima Australija teikia pirmenybę įvairiems japonų gaminamiems Toyota modeliams (plačiau – http://toyota-modeliai.eu/). Taigi padėtis tose šalyse, kur automobilių gamintojų nėra, kur kas painesnė. Kita vertus, aiškus vietinių automobilių dominavimas šalių – gamintojų rinkose leidžia spręsti apie vienaip ar kitaip ryškų automobilinį patriotizmą.